Posiadając kominek w swoim domu, niezależnie od jego rodzaju i modelu, bardzo ważne jest nie tylko jego prawidłowe użytkowanie i regularne przeglądy, ale także konserwacja oraz czyszczenie. Do tego niezbędne są różne akcesoria kominkowe, które pomogą także lepiej zorganizować jego obsługę. Co jest potrzebne przy kominku?

Stojak lub kosz na drewno

Przy konwencjonalnych metodach ogrzewania niektórzy narzekają, że trzeba wygospodarować dodatkowe miejsce na składowanie drewna i chodzić po nie przy każdym załadunku. Taka ich uroda, zadanie można sobie jednak znacznie ułatwić – jeśli posiadasz kominek tradycyjny, wkład kominkowy albo piec wolnostojący wystarczy, że zaopatrzysz się w stojak lub kosz na drewno.

Nadal będziesz musiał chodzić po drewno, jednak dzięki nim już nie tak często. Stojak lub kosz stanie się również świetnym uzupełnieniem przytulnego klimatu, jaki wprowadza każdy kominek do wnętrz domu.

Miotełka, szufelka i inne akcesoria

Do utrzymania właściwego porządku w kominku niezbędna będzie miotełka i szufelka – umożliwią one zgarnięcie zalegającego tam popiołu, aby móc znowu rozpalić palenisko. Jest to także istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa i estetyki. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w specjalny odkurzacz kominkowy (normalnym nie powinno się odkurzać kominka, ponieważ nie jest on przystosowany do popiołu i sadzy).

Przydatne będą również szczypce oraz pogrzebacz. Szczypce (nazywane są też kleszczami) umożliwią przeniesienie rozgrzanego polana, z kolei pogrzebacz służy do poruszania i rozgarniania drewna oraz popiołu, a także do udrażniania samego rusztu.

Kilka dodatkowych słów o akcesoriach…

Akcesoria najczęściej można kupić w komplecie w specjalnym stojaku lub pojemniku, czasem spotyka się też dodatkowe mocowania do zawieszenia na ścianie. Przy zakupie niektórych akcesoriów można także czasami dostać pojemnik na drewno.

Najczęściej są one wytwarzane ze stali, malowanej proszkowo przeważnie na czarno, złoto lub srebrno. Popularne są te z rączkami, wykończonymi drewnem czy nawet szkłem i metalem w różnych kolorach. Zestawy mogą mieć uproszczone, geometryczne formy (najczęściej spotykane) lub też bogate zdobienia. Najważniejsze jednak, aby były wykonane z najwyższej jakości materiałów i łatwe w użyciu.

ROZWIŃ MENU