Wybór kominka do swojego domu jest wbrew pozorom jedną z najważniejszych decyzji, jakie przyjdzie nam podjąć przy jego planowaniu. Na przestrzeni lat będzie on musiał nie tylko zapewniać odpowiedni komfort cieplny Domownikom, ale także być w miarę ławy w obsłudze i czyszczeniu. Dobrze również, aby był ekologiczny oraz pozwalał chociaż na małe oszczędności. Największą popularnością cieszą się kominki tradycyjne, gazowe, wolnostojące i wkłady kominkowe. Czym się różnią między sobą? Jaki kominek wybrać do swojego domu?

Zanim wybierzesz rodzaj kominka…

Bardzo ważne są parametry komika, a nie tylko jego rodzaj, więc zanim na coś się zdecydujesz, sprawdź najpierw moc pieca. Powinna ona być dobrana do wielkości przestrzeni, jaką będzie miał ogrzewać. Przyjmuje się, że 1kW spokojnie wystarcza na ogrzanie 12m2 powierzchni użytkowej, której wysokość nie przekracza 2,5m. Dobrze również, aby wybrany kominek miał sprawność powyżej 70%.

Jeżeli cenisz sobie wygodę, kominek, który będzie w Twoim domu powinien mieć dobrą stałopalność – nie mniejszą niż 8 godzin. Dzięki temu nie będziesz musiał ciągle pamiętać o dokładaniu opału do kominka, a dom nie ulegnie wychłodzeniu.

Na jaki rodzaj kominka się zdecydować? Jakie są wady i zalety każdego z nich?

Kominki tradycyjne – piękne, ale nieenergooszczędne

Kominki tradycyjne nadal cieszą się sporą popularnością wśród Inwestorów ze względu na przyzwyczajenie do tej metody ogrzewania oraz ich piękny, stylowy wygląd. Przyjemnie jest posiedzieć razem z rodziną w mroźne, zimowe wieczory wokół paleniska. Prawdą jest jednak to, że duża ilość ciepła ucieka razem ze spalinami przez komin, nie jest to więc najbardziej efektywny sposób ogrzewania swojego domu. Posiada także inną wadę – zabrudzenia, które pojawiają się wokół kominka, ponieważ popiół szybko wydostaje się z paleniska.

Wkłady kominkowe – nowoczesne i wydajne

Na rynku dostępna jest naprawdę bogata oferta różnych modeli wkładów kominkowych. Podobnie, jak tradycyjne kominki, wprowadzają do wnętrz domu ciepły i wyjątkowy klimat, jednak dzięki temu, że są zamknięte, nie brudzą przestrzeni wokół paleniska. Są nowoczesne i ekologiczne, ponieważ są wyposażone w system czystego spalania, który redukuje spalanie drewna nawet o połowę. Obecnie większość wkładów jest wykonana z żeliwa, które pochodzi z recyklingu. Ciekawym rozwiązaniem są również stylowa i samoczyszcząca się przednia szyba.

Wkłady dostępne są z wymiennymi płaszczami wodnymi albo maskami akumulującymi. Będą one pasowały do większości kominków tradycyjnych.

Piece wolnostojące – ciekawa alternatywa

Jeśli cenisz sobie ponadczasowy styl, ale nie masz wystarczająco miejsca na tradycyjne palenisko i potrzebujesz dodatkowego źródła ciepła, zastanów się nad wyborem pieca wolnostojącego. Te nowoczesne są wykonane z materiałów najwyższej jakości, pochodzących z recyklingu, w ekologicznych odlewniach. Mogą one mieć krótkie lub długie nogi czy żeliwną podstawę. Zapewniają najlepszy komfort cieplny Mieszkańcom przy optymalnym poziomie spalania. Większość modeli posiada pyrolityczną powłokę na szybach, dzięki czemu zostają one utrzymane w czystości.

Kominki gazowe – wady i zalety

Kominek gazowy jest również ekologiczną metodą ogrzewania wśród konwencjonalnych źródeł energii. Rocznie emituje do atmosfery jedynie pół grama szkodliwych pyłów. Nie wymaga on także czyszczenia i usuwania popiołu – po wyłączeniu urządzenie jest od razu gotowe do ponownego użycia. Jego zaletą jest też fakt, że jego obsługa ogranicza się jedynie do regulowania mocy urządzenia poprzez kontrolowanie wielkości płomienia.

Jednak do pomieszczenia, w którym znajduje się taki kominek, trzeba doprowadzić instalację gazową z sieci. Może stanowić to problem, szczególnie w niektórych domach. Należy też pamiętać, że kominki gazowe są jedynie imitacją kominków na drewniany opał – nie zagwarantują pięknego widoku płomienia czy iskierek w palenisku.

Przy wyborze kominka warto wziąć pod uwagę powyższe informacje i sugestie, które z pewnością pomogą w podjęciu właściwej decyzji.

 

ROZWIŃ MENU