Jesteś na etapie projektowania swojego wymarzonego domu i zastanawiasz się, jaką metodę ogrzewania wybrać? O kominkach tradycyjnych oraz gazowych można znaleźć bardzo wiele informacji, dlatego tym razem przyjrzymy się kominkom z płaszczem wodnym, które są bardzo ciekawą alternatywą. Jakie są jego zalety i wady? Sprawdź, czy będzie idealnym rozwiązaniem do Twojego domu!

Kominek z płaszczem wodnym a tradycyjny

Kominek z płaszczem wodnym łączy w sobie wygodę użytkowania i wysoką wydajność. Jest często mylony z kominkiem tradycyjnym, jednak różni się od niego wyglądem i przede wszystkim specyfiką. Kominki tradycyjne należą do jednych z najbardziej popularnych, ze względu na wieloletnie przyzwyczajenie do takiego sposobu ogrzewania domów. Mimo swoich wielu funkcji estetycznych i możliwości aranżacyjnych, nie posiadają one znaczących zalet użytkowych.

Niewiele osób ma świadomość, że wytwarzane przez nie ciepło w znacznej mierze wydostaje się przez komin razem ze spalinami, ta metoda ogrzewania nie należy więc do efektywnych i ekologicznych. W przeciwieństwie do tradycyjnych kominków, te z płaszczem wodnym mają za zadanie, jak sama nazwa na to wskazuje, podgrzewać wodę, która zasila instalację centralnego ogrzewania i wytwarza ciepłą wodę użytkową. Jest ona w całości wykorzystywana, dlatego kominek z płaszczem wodnym skutecznie i bez strat energii ogrzeje każdy dom.

Zalety kominka z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym umożliwia niezwykle efektywne spożytkowanie ciepła podczas jego spalania, ma również dużo lepszą sprawność grzewczą w porównaniu z innymi rodzajami kominków. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie spalania drewna płaszcz wodny odbiera ciepło i przekazuje je do instalacji grzewczej.

Kolejną korzyścią, wynikającą z posiadania kominka z płaszczem wodnym w swoim domu, jest obniżenie się kosztów ogrzewania – w sezonie jesienno-zimowym instalacji takiego kominka może je zmniejszyć nawet o 40%! Ten fakt sprawia, że coraz więcej osób jednak decyduje się na takie rozwiązanie.

Ciekawym pomysłem jest połączenie kominka z płaszczem wodnym razem z kolektorami słonecznymi, które w lecie pozwolą na przygotowanie ciepłej wody.

Jakie wady posiada kominek z płaszczem wodnym?

Tak jak każde rozwiązanie, kominek z płaszczem wodnym ma także swoich przeciwników, którzy widzą jedynie jego negatywne strony. Jest to między innymi stosunkowo wysoka cena – w niektórych przypadkach przewyższa koszt tradycyjnego kominka nawet o 50%. Dzieje się tak ze względu na bardziej rozbudowaną konstrukcję kominka z płaszczem wodnym oraz fakt, że jest on bardziej wyposażony.

Z kolei dla innych Inwestorów minusem jest skomplikowany montaż kominka, który został wyposażony w układ grzewczy, ponieważ płaszcz wodny działa w zupełnie innym układzie niż sama instalacja grzewcza z kotłem.

Podsumowując…

Kominek z płaszczem wodnym jest niezwykle funkcjonalnym, estetycznym i ciekawym rozwiązaniem do nowoczesnego domu. Jedyną przeszkodą w jego nabyciu może być stosunkowo wysoka cena, należy jednak pamiętać o tym, że pozwala on na obniżenie rachunków za ogrzewanie nawet o 40% w sezonie jesienno-zimowym. Inwestycja więc sama będzie na siebie pracowała, zapewniając Domownikom odpowiedni komfort cieplny.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Share This