Jesteś na etapie projektowania swojego wymarzonego domu i zastanawiasz się, jaką metodę ogrzewania wybrać? O kominkach tradycyjnych oraz gazowych można znaleźć bardzo wiele informacji, dlatego tym razem przyjrzymy się kominkom z płaszczem wodnym, które są bardzo ciekawą alternatywą. Jakie są jego zalety i wady? Sprawdź, czy będzie idealnym rozwiązaniem do Twojego domu!

Kominek z płaszczem wodnym a tradycyjny

Kominek z płaszczem wodnym łączy w sobie wygodę użytkowania i wysoką wydajność. Jest często mylony z kominkiem tradycyjnym, jednak różni się od niego wyglądem i przede wszystkim specyfiką. Kominki tradycyjne należą do jednych z najbardziej popularnych, ze względu na wieloletnie przyzwyczajenie do takiego sposobu ogrzewania domów. Mimo swoich wielu funkcji estetycznych i możliwości aranżacyjnych, nie posiadają one znaczących zalet użytkowych.

Niewiele osób ma świadomość, że wytwarzane przez nie ciepło w znacznej mierze wydostaje się przez komin razem ze spalinami, ta metoda ogrzewania nie należy więc do efektywnych i ekologicznych. W przeciwieństwie do tradycyjnych kominków, te z płaszczem wodnym mają za zadanie, jak sama nazwa na to wskazuje, podgrzewać wodę, która zasila instalację centralnego ogrzewania i wytwarza ciepłą wodę użytkową. Jest ona w całości wykorzystywana, dlatego kominek z płaszczem wodnym skutecznie i bez strat energii ogrzeje każdy dom.

Zalety kominka z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym umożliwia niezwykle efektywne spożytkowanie ciepła podczas jego spalania, ma również dużo lepszą sprawność grzewczą w porównaniu z innymi rodzajami kominków. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie spalania drewna płaszcz wodny odbiera ciepło i przekazuje je do instalacji grzewczej.

Kolejną korzyścią, wynikającą z posiadania kominka z płaszczem wodnym w swoim domu, jest obniżenie się kosztów ogrzewania – w sezonie jesienno-zimowym instalacji takiego kominka może je zmniejszyć nawet o 40%! Ten fakt sprawia, że coraz więcej osób jednak decyduje się na takie rozwiązanie.

Ciekawym pomysłem jest połączenie kominka z płaszczem wodnym razem z kolektorami słonecznymi, które w lecie pozwolą na przygotowanie ciepłej wody.

Jakie wady posiada kominek z płaszczem wodnym?

Tak jak każde rozwiązanie, kominek z płaszczem wodnym ma także swoich przeciwników, którzy widzą jedynie jego negatywne strony. Jest to między innymi stosunkowo wysoka cena – w niektórych przypadkach przewyższa koszt tradycyjnego kominka nawet o 50%. Dzieje się tak ze względu na bardziej rozbudowaną konstrukcję kominka z płaszczem wodnym oraz fakt, że jest on bardziej wyposażony.

Z kolei dla innych Inwestorów minusem jest skomplikowany montaż kominka, który został wyposażony w układ grzewczy, ponieważ płaszcz wodny działa w zupełnie innym układzie niż sama instalacja grzewcza z kotłem.

Podsumowując…

Kominek z płaszczem wodnym jest niezwykle funkcjonalnym, estetycznym i ciekawym rozwiązaniem do nowoczesnego domu. Jedyną przeszkodą w jego nabyciu może być stosunkowo wysoka cena, należy jednak pamiętać o tym, że pozwala on na obniżenie rachunków za ogrzewanie nawet o 40% w sezonie jesienno-zimowym. Inwestycja więc sama będzie na siebie pracowała, zapewniając Domownikom odpowiedni komfort cieplny.

ROZWIŃ MENU