Posiadasz w swoim domu kominek? To cudownie, jest on bowiem nie tylko źródłem ciepła, ale także wyjątkowo klimatycznej i przytulnej atmosfery. Każdy kominek należy jednak regularnie konserwować oraz poddawać czyszczeniu, aby był efektywny, bezpieczny dla Mieszkańców oraz posłużył jak najdłużej. Jakie są preparaty do konserwacji i czyszczenia kominka?

Kominek w domu to prawdziwy skarb!

Kominki, w połączeniu z innymi źródłami energii konwencjonalnej, są bardzo efektywnym sposobem ogrzewania domu. Każdy, kto ma w swoim domu kominek wie, jak przyjemnie jest siedzieć przy nim z całą rodziną w mroźne, zimowe wieczory. Niestety, mają też jedną, małą wadę – jego poszczególne elementy mogą się szybko brudzić, w zależności od tego, jak często jest on używany.

Szyba kominkowa, przez którą często podgląda się trzaskający ogień, zanieczyszcza się przez smolistą substancję z kominka. Przeważnie mocno zabrudzone jest także wnętrze całej instalacji, co stwarza prawdopodobieństwo zapalenia się nieusuwanych z kominka złogów. Niebezpieczeństwo jest spore, ponieważ w konsekwencji może dojść do uszkodzenia instalacji grzewczej.

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności warto sprawdzić, czy szyby wkładów kominkowych nie zostały wykonane z ceramiki. Jeśli z wewnętrznej strony są one pokryte warstwą pirolityczną, oznacza to, że może zachodzić samooczyszczenie się szkła. Jest to bardzo praktyczna funkcja, która dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo.

Czyszczenie kominka środkami chemicznymi

Najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić dla naszego kominka i dla nas samych, jest regularne usuwanie popiołu oraz innych zanieczyszczeń, które zbierają się wewnątrz paleniska. Bardzo ważne jest również systematyczne i dokładne oczyszczanie wszystkich elementów kominka. Najlepiej wykorzystać w tym celu wodę z dodatkiem płynu do mycia naczyń, a także gąbki, ściereczki oraz ręcznik papierowy.

W celu konserwacji oraz czyszczenia kominka można również stosować różne preparaty w sprayu. Są one niezwykle skuteczne, ponieważ zaraz po naniesieniu ich na powierzchnię uwalniają aktywną piankę, która rozpuszcza zabrudzenia. Dzięki temu brud nie przywiera do powierzchni elementów, a jego usunięcie jest bardzo łatwe.

W sklepach dostępne są również specjalne preparaty, które działają przeciw powstawaniu i osadzaniu się sadzy. Dzięki nim szybko i łatwo można usunąć takie zanieczyszczenia, zalegające w kominkach. Ich dodatkową zaletą jest to, że uniemożliwiają zapalenie się sadzy. Eliminują one również konieczność niewygodnego i czasochłonnego, mechanicznego czyszczenia kominka.

Przede wszystkim należy jednak pamiętać o regularnych przeglądach, warto też samemu przynajmniej raz na trzy miesiące dokonać sprawdzenia stanu technicznego kominka.

ROZWIŃ MENU